Edukacja i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną – studia dla pedagogów specjalnych

Cel studiów:

Kształcenie na tym kierunku prowadzonej jest w zakresie pedagogiki specjalnej przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela dla osób, które posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej.

Celem studiów jest przygotowanie uczestników studiów podyplomowych do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Uczestnicy studiów nabędą również umiejętności i wiedzę z zakresu:

• pracy pedagogicznej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie,

• diagnozy i terapii,

• wczesnej interwencji,

• pracy z rodziną osób niepełnosprawnych,

• organizowania systemów i strategii wsparcia.

Uczestnikami studiów podyplomowych na tym kierunku mogą być osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów wyższych: I stopnia*, I i II stopnia lub studiów jednolitych magisterskich, które posiadają przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej i chcą uzyskać przygotowanie w dodatkowym zakresie pedagogiki specjalnej. Zatrudnienie w placówce oświatowej nie jest wymagane.

Do podjęcia studiów wymagane jest posiadanie przygotowania pedagogicznego*.

*w rozumieniu Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575) w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dające kwalifikacje w połączeniu z pozostałymi wymogami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Program studiów jest zgodny z nowym Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450).

Program obejmuje m.in:

• Zasady i metody pracy opiekuńczo-wychowawczej, rehabilitacyjnej, resocjalizacyjnej i socjoterapeutycznej
  • Podstawy psychologiczne rewalidacji osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Rewalidacja indywidualna
  • Dydaktyka specjalna
  • Oligofrenopedagogika – edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metodyka nauczania i wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
  • Metodyka nauczania i wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym
  • Metody i formy pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metodyka wychowania w internacie
  • Praktyka

Czas trwania studiów:

• 3 semestry
  • 390 godzin
  • 120 godzin praktyk zawodowych

Organizacja zajęć:
Zajęcia realizowane są w ciągu
 weekendowych zjazdów w piątki (16:00-20:00) oraz soboty i niedziele (9:00-16:30)
Zajęcia odbywają się dwa lub trzy razy w miesiącu.

Warunki zaliczenia:
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych  jest uczestnictwo w co najmniej 80% zajęć, uzyskanie  pozytywnych ocen z egzaminów i zaliczenie wszystkich przedmiotów określonych w programie studiów, zaliczenie praktyki zawodowej oraz zdanie egzaminu końcowego.

Dokument potwierdzający ukończenie studiów:
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.