Zapoznanie uczestników z ważnymi zagadnieniami bezpieczeństwa aktywów firmy, zagrożeniami dla kadry, z rodzajami i specyfiką działań windykacyjnych, metodami przeciwstawienia się i ochrony, sposobami współpracy i stosowania zabezpieczeń. Ćwiczenie umiejętności przewidywania zagrożeń finansowych i ekonomicznych w firmie i jej otoczeniu, podejmowania działań naprawczych i korygujących.
Program szkolenia
Gospodarka finansowa przedsiębiorstw. Jej cele, fazy i kryteria oceny.
Ryzyko finansowe, jego rodzaje, czynniki je wywołujące oraz sposoby ograniczania. Definicje ryzyka. Niepewność. Źródła ryzyka. Kalkulacja ryzyka.
Przychody i koszty w przedsiębiorstwie. Źródła przychodów.
Charakterystyka majątku trwałego i obrotowego w przedsiębiorstwie.
Amortyzacja, metody i funkcje. Pojęcie amortyzacji. Funkcje amortyzacji. Metody amortyzacji środka trwałego. Różnice w metodach amortyzacji.
Finansowanie zewnętrzne i zewnętrzne. Podział finansowania działalności przedsiębiorstwa.
Ustawa o restrukturyzacji : postępowanie ugodowe, publiczna sprzedaż wierzytelności banku , zamiana długu na akcje , dofinansowanie banków podstawowych.
Znaczenie windykacji, jej cele i zadania, rodzaje windykacji.
Zabezpieczenie należności- metody i środki. Najczęściej stosowane zabezpieczenia należności i ich zastosowanie w procesie windykacji.
Podstawa efektywnych procedur windykacyjnych- windykacja operacyjna. Cele i efekty włączenia do działań windykacyjnych pracowników działań operacyjnych.
Windykacja sądowa- rozwiązania ostateczne. Zasady i przebieg postępowania sądowego. Postępowanie egzekucyjne.
Procedura obrony firmy i jej aktywów, dóbr i zasobów przed działaniami windykacyjnymi. Instytucja skargi i reklamacji, dotycząca procesów windykacyjnych. Błędy popełniane przez windykatorów i sposoby ich wykorzystania.
Strategia wykorzystania słabych stron firm windykacyjnych w procesie odzyskiwania należności: „ puste groźby” windykatorów.
Rozważania podsumowujące, dotyczące bezpieczeństwa aktywów firmy, zagrożenia dla kadry i przeciwdziałania aktywności firm windykacyjnych w procesie odzyskiwania należności.